2012. november 8., csütörtök

Ekcéma





Szanszkritul az ekcéma vicharichika. Az ájurvéda szerint akkor nyilvánul meg, ha az immunrendszerben egyensúlytalanság jön létre, így gyakran kísérője más allergiás állapotnak. Pl.: allergiás asztma, szénanátha.
Előidézői lehetnek:
- a száraz, állott, hideg, sós, erősen fűszeres, savanyú, erjesztett és olajban sült ételek gyakori fogyasztása
- az éjszakai műszak, késő lefekvés
- rendszeres késő esti étkezés
- túlzott fizikai, mentális vagy szexuális aktivitás
- stressz
- tea, kávé, alkoholos italok
- rossz emésztés, savasság, székrekedés illetve a belek gázosodása

Tünetek:
Viszketés, bőrpirosság, száraz, hámló bőr, viszkető hólyagok, gyulladás, durva, megvastagodott bőr

Ájurvéda szempontjából oka a helytelen életmód és étrend, ami az emésztést elrontja és irritálja a pitta doshát. A pitta megjelenik a bőrben, mérgek (ama) felhalmozódásánál. A toxinok felhalmozódnak a test szöveteiben, beszennyezve a mély rétegeket, ezért a krémek, szteroidok, antibiotikumok csak elkendőzik a tüneteket, a betegség egy vegyszeres kezelés után is hamar kiújul.
Az ájurvéda a vér megtisztításán keresztül a típusnak megfelelő étrendet és külső-belső gyógynövényes szereket ajánl a végleges gyógyuláshoz, ám a kezelés elején, ahogy a mérgek elkezdenek felszabadulni és távozni a szövetekből, a tünetek felerősödhetnek, ezt azonban mindenképpen érdemes kibírni
A kezelés lényege legtöbb esetben a Pitta dosha elcsendesítése, az emésztés javítása, valamint a problémát kiváltó mérgek kitisztítása.

Valójában bármelyik dosha kibillenése okozhat ekcémát, de leggyakoribb a pitta típusú.
A vata típusú legjellemzőbb tünete a bőrszárazság, pikkelyes hámlás, és fájdalmas viszketés. Kísérheti felfúvódás, székrekedés. Száraz, szeles időben rosszabbodik, olajos kezelés, a szezámolaj kifejezetten ajánlott.
A pitta típusú piros, gyulladt, gyakran nedvedző, égő érzés és láz kíséri. Hőség, napfény, és olajos kezelés hatására rosszabbodik.
A kapha típusú a legszembetűnőbb, a bőr megvastagszik, nedvet enged, viszket, kísérheti ödéma, hideg nyirkos időben rosszabbodik, az olajos kezelés nem ajánlott rá.

A nyugati orvoslás tünetek, és az érintett terület szerint osztályozza az ekcémát
Leggyakoribbak
Atópiás ekcémát allergiás reakció okozza, hajlamosító tényezői: az asztma és a szénanátha, ha már előfordult a családban, ételallergia, szűk ruhák folyamatos viselése, valamint allergia a következőkre: pollen, por, szintetikus mosópor, parfüm, fém, nikkel, gumi, műszálas agyagok

 A kontakt dermatitisz, bőrgyulladás esetén az allergén (lehet fém, műszál) anyaggal való érintkezés helyén gyulladás, kiütések jönnek létre.

Csecsemőkori ekcéma oka ismeretlen. Kisgyermekkorban és egy éves kor alatt a fejbőrön és a pelenka környékén jelentkező fájdalommentes kiütés, mely gyorsan terjed a testen. Rendszerint magától letisztul néhány hónapon belül.

Életvezetési tanácsok:
- kerüljük a túl fűszeres, sós, csípős, túl olajos ételeket
- kerüljük a kávét, teát, konzerveket, tartósított élelmiszereket, alkoholt és dohányzást
- az allergiát kiváltó étel teljes kizárása
- minden szintetikus vegyszer használatát kerüljünk (textil-öblítő, szintetikus mosópor, légfrissítő, szintetikus füstölő, mérgező anyagokat tartalmazó tisztítószerek a háztartásban pl: mosogatószer, tűzhelytisztító)
- forró, nedves és a hideg, száraz klímát (ne szaunázzunk, nyáron ne napozzunk, a légkondicionálót legjobb kikapcsolni)
- viseljünk laza, pamut öltözéket, a szintetikus szálak akadályozzák a test párolgását, irritálhatják a bőrt
- tisztálkodáshoz ne használjunk tusfürdőt, csak tiszta növényi szappant, azt is módjával, langyos vízzel tusoljunk, kerüljük a kádfürdőt
- puha törölközőt használjunk, semmiképp se dörzsöljük az érintett területet
- egy órával a fürdő után masszázs ajánlott a típusnak megfelelő anyaggal (ghí, vagy kókuszolaj pittáknak, szezámolaj - vatáknak, olíva - kaphának)
hatha-jóga gyakorlása erősíti az immunrendszert, a légzőgyakorlatok méregtelenítik a testet (bhujangasana és agnisaar pranayam ajánlott kifejezetten)

Otthoni gyógymódok
1, 4-5 csésze vízben forraljunk 20 percig 20-30 margosa (neem) levelet, ha kihűlt, mossuk le az érintett felületet, vagy mossuk és borogassuk aloe zselével, vagy kurkuma pasztával– Pitta és Kapha típusú ekcémára

2, keverjünk össze 1 teáskanál édesgyökér port kis mennyiségű szezámolajjal, melegítsük fel, majd ha kihűlt langyosra, kenjük fel és kötözzük be a (pamut) szövettel a felületet, 3-4 órán át hagyjuk fenn, naponta 2x ismételjük – váta típusú ekcémára ajánlott

3, éjszakára mézzel borogassuk be a területet, ez nem ajurvédikus módszer, de a kisfiamnál nagyon jól működött!

Pitta típusnál, pitta csökkentő étrend ajánlott, és a burgonyafélék teljes kiiktatása az étrendből (paradicsom, paprika, padlizsán, burgonya), eper, őszibarack, savanyú tejtermékek kerülése. Aloe zselé és gyermekláncfű tea ajánlott.

www.jiva.com
dr. David Frawley: Ayurvedic healing a comprehensive guide 1989


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése